Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük Şişli İstanbul müşteri yetkilisi iletişim numarasına hızlı ve dakikalar kaybetmeden ulaşmayı düşünüyorsanız ve şikayetiniz varsa beklemeden müşteri temsilcisiyle iletişime geçmek için aşağıdaki pratik yöntemi uygulayabilirsiniz. Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük müşteri hizmetleri temsilci numarasına bağlanmak istediğinizde aşağıdaki Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük İstanbul çağrı merkezi iletişim şikayet destek telefon numarasını beklemeden arayabilirsiniz.

Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük Müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçmek için;

Büyükdere Caddesi, Noramin İş Merkezi No: 237 / D, Kat: B2, Maslak, Şişli/İstanbul

444 7228

Numaralarını arayabilirsiniz.

Vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde İstanbul ilindeki Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük Şişli yetkiliye bağlanmak istiyorsanız yukarıdaki iletişim numarasından arayarak telefonunuzun tuşlarından 0 (sıfır)’ı deneyebilirsiniz.

One thought on “Saat & Saat A.Ş. | Genel Müdürlük Şişli

  1. Neşe Sağlam

    Nisan 10, 2017 — 16:34

    Sefaköy Armonipark subenizden Diesel marka saat alındı ve henüz 1 yılını doldurmadı. Slikon kayışı yırtıldığından şubenize verdik fakat garanti olmasına rağmen benden 170.00 TL talep etmektedirler.Garanti olan bir ürün için ücret talebi yapılamaz. Konu ile alakalı tüketici mahkemelerine başvuracağımı tarafınıza bildiririm. Ayrıca sosyal medyada da bu durumu paylaşacağım. Bilgilerinize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir